Blog

Základy zdravého životného štýlu

Predpokladom zdravého životného štýlu je niekoľko základných princípov, ktoré spolu slúžia na  vytvorenie  fyzickej  a duševnej  harmónie.

Výživa

„Nech  jedlo je vaším liekom a liek  vaším jedlom.“ Hippokrates

Najpriamejším spôsobom ovplyvnenia zdravia nášho tela je výživa. Účelom výživy je udržiavať telo a zdravie. Vo výžive sú pravidlá, ktoré nemožno ignorovať. Napríklad existujú pravidlá pre konzumáciu ovocia, zeleniny a obilnín, ochucovanie, varenie, jedenie a pitie tekutín.

Pohyb

Cvičenie je neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu, takže každý by si mal nájsť tú správnu formu cvičenia. Pravidelné cvičenie je dobré pre naše fyzické a duševné zdravie. Zohráva kľúčovú úlohu pri dosahovaní a udržiavaní ideálnej telesnej hmotnosti.

Voda

Jedným z najdôležitejších faktorov pre udržanie zdravia je spotreba kvalitnej a dostatočnej vody. Voda je nevyhnutná na udržanie a dosiahnutie ideálnej telesnej hmotnosti a na udržanie fyzickej výkonnosti. Voda prispieva takmer k všetkým biologickým, mechanickým a chemickým procesom v tele.Je dôležité mať správnu kvalitu, množstvo a rovnováhu medzi našimi jedlami a príjemom tekutín  a vodou, ktorú používame na prípravu jedál.

Slnko

Slnečné svetlo je nevyhnutné pre produkciu kyslíka rastlinami, a pre zabudovanie vitamínov tvorených v ľudskom tele. Ovplyvňuje našu fyzickú a duševnú kondíciu a jej chronická neprítomnosť nás robí chorými. Pobyt na čerstvom vzduchu pre človeka je veľmi dôležitý. Hrá kľúčovú úlohu pri produkcii vitamínu D v ľudskom tele, rovnako ako má imunitný a antiseptický účinok.

Vzduch

Každá živá bytosť potrebuje vzduch. Vzduch dobrej kvality má dobrý vplyv na organizmus. Okrem lepšieho okysličenia mozgu a lepšej kvality spánku je tiež potrebné zdôrazniť vplyv vzduchu na náš stav mysle. Vedomým ovládaním dýchania môžete zlepšiť svoju náladu, koncentráciu a znížiť účinky stresu. Z tohto dôvodu je v meditačnej praxi nevyhnutná aj kontrola dychu. Podporujeme zásobovanie tela kyslíkom a prácu v pľúcach správnym dýchaním, dýchacími cvičeniami, spevom, cvičením, správnym držaním tela a vetraním.

Správny rytmus a relaxácia

Ako súčasť prírody je dôležité, aby človek dodržiaval zákony prírody. Rovnako ako dni sú nahradené nocami, tak aj človek musí po práci odpočívať. Relaxácia je súčasťou  nášho denného rytmu. Potrebujeme čas, keď sa uvoľníme. Relax však môže byť nielen pasívny, ale má aj aktívne formy (napríklad:chôdza,turistika,rekreácia…). Je dôležité, aby ste spoznali svoj vlastný rytmus a našli správny spôsob relaxácie.

Duševná rovnováha

Duševná rovnováha je veľmi dôležitou podmienkou pre udržanie zdravia. Vytváranie harmónie si vyžaduje vnútornú prácu, počas ktorej získavame sebapoznanie. Takto sa dostávame bližšie k fyzickému a duševnému zdraviu.

Prečo sú dôležité vitamíny?

Vyvážená strava bohatá na všetky dôležité vitamíny a minerály je základom zdravej životosprávy. Vyskytujú sa však aj také situácie, kedy telo potrebuje viac, než dokáže prijať z potravy. Stres v práci, zhon okolo domácnosti, prudké zmeny počasia či fyzické preťaženie organizmu – to všetko sú faktory, ktoré môžu navodiť pocit vyčerpanosti a oslabenie imunity. Organizmus je potom viac náchylný na infekcie a rôzne choroby. Vtedy je vhodné siahnuť po kvalitných výživových doplnkoch, ktoré sú vyvinuté tak, aby rýchlo a efektívne doplnili do tela chýbajúce látky. V našom sortimente vám ponúkame vitamíny a výživové doplnky obsahujúce kombinácie minerálov od značky GAL a BioCo, ktoré poskytujú ideálnu podporu organizmu pri konkrétnych, bežne sa vyskytujúcich symptómoch.

Jarná očistná kúra

Pomaly sa dlho očakávaná jar, obdobie transformácie a obnovy prichádza. Je to  veľká príležitosť pre nás, aby sme osviežili svoje telá a duše, aby sme mohli byť znova naladení a vyvážení namiesto jarnej únavy. Očistná kúra môže byť v tomto procese veľmi nápomocná,ktorá pomáha odstraňovať odpadové látky, ktoré sa v našom organizme  nahromadili počas zimného obdobia. Počas detoxikácie venujte osobitnú pozornosť strave po vopred stanovené obdobie, vyhnite sa fajčeniu, konzervovaným jedlám, mastným mäsám, cukru, alkoholu a sýteným nápojom. Účinok liečby je možné zvýšiť aj pomocou rôznych prírodných produktov, ktoré zlepšujú funkciu našich hlavných sekrečných,vylučovacích orgánov,  pečene, obličiek, kože a lymfatického obehu. Môžu to byť čaje, čajové zmesi, špeciálne ovocné a zeleninové šťavy alebo dokonca homeopatické lieky.